Quick Links
Skip to main contentSkip to navigation

Van Buren County CSD

  • David Adams

    Elementary/MS/HS Band
  • Brier Alvis

    Para Professional
  • Amanda Anderson

    3 Year Old Paraeducator
  • Jenn Arbogast

    Kindergarten, TLC Mentor
  • Andrea Armstrong

    Paraprofessional
  • Chuck Ash

    Maintenance/ Bus Driver/ Bus Mechanic
  • Emily Bainbridge

    Paraprofessional
  • Mikki Balmer

    Paraprofessional
  • Stefanie Bartholomew

    Paraprofessional
  • Mya Batten

    Paraprofessional
  • Meghan Benjamin

    MS/HS Special Education
  • Heather Boley

    Paraprofessional
  • Megan Brautigam

    Title I Math
  • Julie Brotherton

    3rd Grade
  • Ashley Brown

    Title I Reading
  • Karen Brown

    Cook
  • Robin Bunker

    Title I Math
  • Joni Camp

    6th Grade
  • Robin Carolan

    Cook
  • Kris Cass

    Paraprofessional
  • Larry Cass

    IHCC Construction Academy
  • Julie Chapuis

    Professional School Counselor
  • Hannah Charbonneau

    Para Professional
  • Heather Charbonneau

    1st Grade
  • Randy Clennan

    Math
  • Emily Cline

    Athletic Director/School Administrative Manager
  • Heather G. Coffman

    5th Grade
  • Sherry Cole

    Cook
  • Melanie Collora

    Principal Harmony Center/ Director of Instructional Services PreK-6
  • Curtis Coney

    Science
  • Anita Corry

    K-6 Special Education
  • Shelly Courtney

    Special Education/Title
  • Tyler Cregger

    English, Computer Science, E-Sports
  • Kasi Culp

    Paraprofessional
  • Sarah Davisson

    Full-time Substitute
  • Lucinda Dehart

    Paraprofessional, Success Academy
  • Ed Dickinson

    Bus Driver
  • Dan Druvenga

    Director of Technology
  • Steve Duke

    Bus Driver
  • Angie Duncan

    Cook
  • Christina Dunkin

    Bus Driver
  • Fred Dunkin

    Bus Driver
  • Angela Dye

    Paraprofessional
  • Kacey Edgar

    Social Studies
  • Audrey Ekle

    English
  • Bailey Eklofe

    SIEDA 3yo Preschool
  • Laura Elliott

    Paraprofessional
  • Macy Epperson

    Industrial Arts
  • Jakki Estock

    3rd Grade
  • Brad Farris

    Para Professional
  • RayeAnn Farris

    Preschool
  • Amy Fellows

    Van Driver
  • Chelsea Fett

    Paraprofessional
  • Jenna Fitzsimmons

    3rd Grade
  • Danielle Frankhauser

    Paraprofessional
  • Beckie Frazier

    Substitute Teacher
  • Pam Fry

    Secretary/Bus Driver
  • Jessica Garmon

    Paraprofessional
  • Mary Gengler

    Bus Driver
  • Amy Gilchrist

    Special Education
  • Samantha Godwin

    Ag Teacher, MOC Teacher, & FFA Advisor
  • Bob Golden

    Bus Driver
  • Linda Golden

    4th Grade
  • Stephanie Gooden

    Instructional Coach
  • Megan Graber

    5th & 6th Grade
  • Jessie Greiner

    Director of Innovation and Technology Integration
  • Shelly Guffey

    Cook
  • Marley Hall

    Guidance Secretary/Substitute Teacher
  • Kim Harward

    Preschool- VBCH
  • Leslie Heckenberg

    Secretary
  • Sandy Hellwig

    Bus Driver
  • Phil Hemm

    Bus Driver
  • Brenda Hendrichsen

    Brenda.Hendrichsen@vbcwarriors.org
  • Gayle Hervey

    Food Services Director
  • Kevin Hervey

    Bus Mechanic
  • Justin Hill

    Physical Education, Health
  • Linda Hinshaw

    K-6 Special Education
  • Jeremy Hissem

    Superintendent
  • Terry Hostetler

    Bus Driver
  • Amy House

    Paraprofessional
  • Dana Huling

    6th Grade Math/Science
  • Tyler Humphrey

    Paraprofessional
  • Jamie Hurley

    Paraprofessional
  • Mike Hurley

    Social Studies
  • Terry Jester

    Paraprofessional
  • Kurt Jirak

    HSAP Teacher
  • Tonja Jirak

    HSAP Enrichment Coordinator
  • Brian Johnson

    Physical Education
  • Jessica Johnston

    Kindergarten
  • Greg Jones

    Art, Quiz Bowl, Yearbook
  • Julie Jordan

    Cook
  • Ashley Keefe

    Paraeducator
  • Trisha Keim

    District Office Administrative Assistant
  • Amary Kerby

    Reading Interventionist
  • Heidi Kildow

    Success Academy
  • Jeanie Kisling

    Cook
  • Kim Kite

    Cook
  • Niki Kite

    Paraprofessional
  • Meghan Koellner

    Instructional Coach
  • Cheyanne Loebach

    2nd Grade
  • Kelly Loeffler

    1st Grade
  • Christina Long

    Para Professional
  • Sonya Love-Smith

    Kindergarten
  • Trey Magnani

    Social Studies & Varsity Boys Basketball Head Coach
  • Wanda McCracken

    Title I Literacy, TAP Mentor
  • Dave McKinney

    Maintenance & Transportation Director
  • Martha McKinney

    Paraeducator
  • Bonnie McMullin

    Math
  • Maggie Meyers

    4th Grade
  • Karen Mitchell

    Bus Driver
  • Michelle Mitchell

    Cook
  • Sherri Moore

    K-6 Special Education
  • Doug Mossengren

    Science, TLC Mentor
  • Jolene Nusbaum

    2nd Grade
  • Larry Orr

    Bus Driver
  • Pam Osborne

    Paraprofessional
  • Dianna Pace

    ELP/Title
  • Connie Parrish

    Paraprofessional
  • Dave Petty

    Maintenance/Bus Driver
  • Michelle Philp

    Special Education
  • Steve Pickens

    5th Grade
  • Mike Plecker

    Science, National Honor Society, Student Council Advisor
  • Katie Plowman

    4th Grade
  • Janeene Porter

    Paraeducator
  • Lori Pratt

    Reading/Language Arts
  • Melissa Rains

    Paraprofessional
  • Kris Rankin

    Coalition & Grant Director
  • Amanda Rogers

    Coalition Coordinator
  • Madison Rushing

    Director of Student-Family Services and Marketing
  • Trina Sayre

    Paraprofessional
  • Blair Schmidt

    Paraprofessional
  • Randi Schmidt

    First Grade
  • Mary Dawn Schuck

    Principal, Douds Center
  • Tracy Shaw

    Vocal Music
  • Linda Shields

    Title I Reading
  • Jenna Short

    Preschool
  • Jill Simmons

    2nd Grade
  • Trina Simmons

    SIEDA 3yo Preschool
  • Jenny Smith

    Instructional Coach & HSAP Coordinator
  • Mindy Smith

    School Business Manager/Board Secretary
  • Rachel Smith

    6th Grade ELA/Social Studies
  • Nalissa Smithburg

    Paraprofessional
  • Sadie Smithburg

    At-Risk
  • Nathan Soberg

    Maintenance, Douds Center
  • Steve Speer

    Special Education
  • Pauline Spees

    Bus Driver
  • Sandy Spees

    Paraprofessional
  • Marni Starnes

    Preschool
  • Jenna Stiles

    Para Professional
  • Lisa Stiles

    Superintendent Secretary/Transportation Secretary/Accounts Payables
  • Holly Strait

    School Nurse
  • Brandon Stuhr

    MS/HS Lead Manager
  • Winter Teesdale

    Para Professional
  • Mary Thomas

    Paraprofessional, Library Aide
  • Lisa Thompson

    MS ELA
  • Angella Tipling

    Special Education
  • Elizabeth Titze

    Professional School Counselor
  • Abbye Todd

    Paraprofessional
  • Julie Vance

    Special Education
  • Linda Vance

    Preschool Paraprofessional
  • Suzie Ward

    Bus Driver
  • Bonnie Watson

    K-6 Physical Education
  • Stefany Wells

    ELP, Douds Center & Middle/High School
  • Kathy White

    Paraprofessional
  • Jeni Wiley

    Secretary/ Athletic Secretary/Para Coordinator/Substitute Teacher Lead
  • Kristen Williams

    Spanish
  • Joni Worley

    Paraprofessional
  • Sean Worley

    Paraprofessional
  • Amy Wuthrich

    Math
  • Jeanna Yochum

    Paraprofessional
  • Rebecca Young

    Family Consumer Science